Słuchajcie obiecałem że napiszę krótki poradnik, jak zainstalować silnik 540 w Feiyue.

Nie każdy chce od razu pakować w modle bezszczotkę. Wiąże się to z koniecznością wymiany całej elektroniki i kosztami. 

To co teraz chcę pokazać ma swoje dwie strony. Pierwsza jest taka, że możemy sobie włożyć silnik mocniejszy klasy 540 do naszego Feiyue a druga, że możemy model albo przyspieszyć, albo spowolnić. Jak to zrobić?

Metody są dwie.

Pierwsza jest taka, że musimy zakupić sobie mocowanie silnika 540

Po włożeniu silnika, będzie to wyglądało tak:

 

Druga metoda nie wymaga zakupienia niczego, ale może się okazać trudniejsza w wykonaniu:

 

Trzeba po prostu rozwiercić oryginalne siodło silnika i możemy je przykręcić do silnika 540. W sumie to sam tego nie testowałem i może się okazać, że silnik 540 będzie pasował do oryginalnego siodła. Chociaż z doświadczenia wiem, że rozstawy otworów silnika 390 i 540 są różne, a seryjne siodło Feiyue jest pod silnik 390 właśnie. 

Pierwsza metoda wydaje mi się lepsza ale to kwestia gustu. Będzie niestety konieczność zakupu zębatki atakującej na wałek 3,175mm, ponieważ seryjne zębatki z Feiyue są na wałek 2mm i nie wejdą na silnik 540. Szukajcie zębatek z modułem 48P. Jeśli chodzi o zębatki, to pamiętajcie, że im większy atak, tym model będzie szybszy ale będzie miał gorsze przyspieszenie. A im atak będzie miał mniej zębów, tym model będzie wolniejszy, miał lepsze przyśpieszenie ale też lepiej w terenie sobie poradzi. Na stronie rc-team.pl znajdziecie zębatki z modułem 48P.

Co nam daje taka wymiana silnika na 540? Daje na to, że modem będzie miał więcej mocy. Możemy sobie np założyć silnik 55T, który ma bardzo dużą moc ale jest wolnoobrotowy. Co to spowoduje? Spowoduje to nam, że model będzie jeździł dużo wolniej niż na silniku 390. Dlaczego o tym piszę? Dlatego, że pamiętać trzeba, iż model w skali 1:10 który wyciąga 30km na godzinę, to tak jakby samochód w skali 1:1 wyciągał 300km na godzinę. Jest to o tyle ważne, że takim modelem który wyciąga tylko 30km na godzinę możemy komuś niechcący zrobić krzywdę. Pamiętajcie o tym. Kilka osób napisało już do mnie  po moim ostatnim filmie, że po wyjęciu Feiyue z pudełka autko uderzyło w słup czy krawężnik na pełnej prędkości i złamało się coś. Trzeba uważać. Ten model nie jest niezniszczalny, jak w sumie każdy, którym na pełnej prędkości uderzymy w jakąś przeszkodę. Jeśli chodzi o silniki, to ja polecam najtańsze z banggood klasy 540, z różną ilością zwojów – liczba T im wyższa, tym silnik będzie mocniejszy ale wolniej będzie się kręcił. Ja tych silników używam od dłuższego czasu. Są tanie i dobre. Ponadto można je rozkręcić, wyczyścić, wymienić szczotki. Także bardzo je polecam. Nie trzeba przepłacać za jakieś markowe powyżej 100zł, bo przy modelu za 200zł nie ma to sensu.

22 thoughts on “Wymiana silnika Feiyue 390 na 540

 1. Czyli tylko zakup takiego silniczka i tej podstawki mocującej i to wszystko? Zębatki ze starego silniczka przekłada się wtedy na ten nowy mocniejszy. Żeby uzyskać podobne parametry jazdy do WLToys 12428 którą wersję silniczka wybrać najlepiej?

  1. Atak trzeba nowy kupić bo silniki 540 mają wał 3,175 a 390 ma 2mm. Zapomniałem to dopisać. Już poprawione 🙂

 2. Zastanawiam się nad 540 bo to będzie niski koszt, ale jak to wygląda wydajnościowo? Z tego co znalazłem 390 ma 22000 RPM, a 540 21T 20000 RPM. 35T to już tylko 12500 RPM. Nie chciałbym, żeby Fy był wolniejszy, a zależy mi na mocy przy wolnej jeździe. Jak Ty to widzisz? Skłaniam się ku 21T , ale czy będzie silniejszy niż fabryczny 390?
  Pozdr!

  1. Oczywiście że silnik 540 będzie mocniejszy.
   Zasada jest taka – im silnik ma więcej T tym wolniej się kręci ale ma większą moc, a im silnik ma mniej T tym szybciej się kręci ale spada moc.
   540 21T będzie mocniejszy od fabrycznego 390.

    1. To jak szybko będzie model jechał nie zależy tylko od tego jaki silnik damy.
     Znaczenie ma również atak, odbiór oraz przekładnie w dyfrach.
     silnik 35T bez obciążenia będzie wolniejszy od 390 ale dużo mocniejszy.

  2. Hej ja kupiłem ROCKET-540-21T bo w 390 utrwala się szczotka. Wybrałem drugie rozwiązanie – rozwiercilem. Na 540 założyłem zębate 24T i jest wyraźnie szybszy niż poorzednio 390 z 26T. Ma też o wiele lepsze przyśpieszenie. Jest zdecydowanie mocniejszy. I po 20 min umiarkowanej jazdy jes zaledwie lekko ciepły. A 390 po 20 min była taka gorąca ze nie szło dotknąć . Cała podłoga była ciepła. Polecam tą zamiane, tym bardziej że różnica w cenie między 390 a 540 niewielka. Elektronika narazie wytrzymuje więc nie ma narazie innych kosztów. Pozdrawiam

 3. Czy na silniku szczotkowym da się zrobić hamowanie? Czy tylko na bezszczotce?

  1. Hamulec masz w ESC nie w silniku. Jeśli ESC nie ma hamulca to nie będzie hamował.

   1. To znaczy, że są ESC do silników szczotkowych z hamulcem? Czy tylko do tych bezszczotkowych?

    1. Oczywiście są do takich i takich.
     I jedne i drugie mogą mieć hamulec lecz nie zawsze

 4. Witam, czy przy zmianie silnika na mocniejszy nie musimy zmienić regulatora obrotów? 540 35T ma maks. 42 A.
  Jaki maksymalny amperaż obsługuje regulator z wersji RTR?
  Znalazłem Silnik szczotkowy Rocket 540 45T – to jest chyba ten sam produkt, który sugerujesz ale pod bardziej chwytliwą nazwą i wyższą ceną 🙂
  Obawiam się, że regulator nie da rady.
  Pozdrawiam

 5. Tak z innej beczki. Jaka jest bezpieczna temperatura pracy silnika seryjnego (390) ? Tak mniej więcej. Chciałem założyć wiatrak, ale żeby się nie kręcił cały czas, tylko wtedy kiedy trzeba. Na allegro są takie malutkie termostaty na temp. bodaj że od 40 do 140. Rozwiązało by to sprawę wyśmienicie 🙂

   1. Mam regulator 40a max 180A I Chce 3 s dać do tego silnika szczotkowego będzie git?

   2. Czy regulator 40 Amperowy jeśli obsługuje 3s sie nie spali na 3s na silniku wl toysa 540. Bo czytałem że wpływ ma na to uzwojenie . A nie wiem ile zwoi ma ten silink I ile może brać maksymalnie amper.
    Proszę o odpowiedz 🙂
    Pozdrawiam

 6. A mam takie pytanie, fy390 i 540 17t… Chyba są sobie równe…. Jeżeli nie to zróbmy tak, fy390 vs 540 ( jego odpowiednik) czy jeżeli będą takie same to zyskam coś przenosząc się na 540 od 390? Oczywiście atak 1:1… Czy zyskam coś w takiej konfiguracji wymieniać 390 na 540?

  1. To nie jest takie oczywiste. Silnik 390 jest mniejszy i słabszy. 540 jest większy i mocniejszy. Kwestia ile silnik 390 z FY03 w serii ma T, bo tego niestety nie podają nigdzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *