Po moim ostatnim filmie pojawiło się wiele nowych Feiyue na naszych drogach 🙂

Pojawiły się oczywiście pierwsze problemy.

Wielu z Was pisało do mnie o awariach seryjnego serwa, które ma 5 kabli. Serwo to nie jest za mocne, posiada tylko 1KG i ma plastikowe zęby, które niestety przy uderzeniu przednim kołem w przeszkodę mogą się połamać. Serwo przestaje prawidłowo pracować i mamy problem. Zdjęcia dostarczył Piotrek B., który zrobił przeróbkę idealnie.

Na szczęście nie trzeba wymieniać całej elektroniki od razu, żeby móc zainstalować serwo 3 kabelkowe. Co trzeba zrobić? Kupujemy sobie serwo w rozmiarze mini (można mikro ale trzeba się pobawić z mocowaniem).

 1. Rozbieramy serwo oryginalne i nowe serwo 3 kabelkowe. Pamiętajcie, żeby kupić serwo 3 kabelkowe z metalowymi zębami, które się nie połamią.
 2. Wylutowujemy kable z oryginalnego serwa.
 3. Z serwa nowego 3 kablowego wyrzucamy płytkę sterującą
 4. Na silnik nowego serwa lutujemy + i –
 5. Na potencjometr lutujemy pozostałe 3 kable

Gotowe.

Podpinamy serwo pod oryginalny ESC przy pomocy 5 kabli i serwo działa. Możemy się cieszyć serwem o większej mocy i metalowymi zębami, które będzie dużo bardziej odporne na uderzenia.

Tutaj jeszcze polecam schemat który znalazłem na grupie Facebook. Może się tak zdarzyć, że serwo będzie działało odwrotnie, dlatego albo lutujemy kable odwrotnie albo robimy na apce reverse (przełącznik na górze aparatury).

19 thoughts on “Wymiana serwa 5 kablowego na 3 kablowe w wersji RTR

 1. dzień dobry 😀
  serwo z kolegi fy skończyło się, zostały 2 zęby 🙁
  chcemy założyć 3 kablowe serwo, tylko zastanawiamy się jakie będzie ok, ponoć towerpro się palą, ale płytka, którą wywalamy :/ i tu się rodzi pytanie? co z tym fantem zrobić? kupować tanie towerpro na metalowych trybikach czy zainwestować w coś lepszego? miałem do czynienia z serwami jx i stradowskim 🙁
  z góry dzięki i pozdrawiam 🙂

  1. Towerpro w zupełności wystarczy. A z tym że się palą to różnie bywa. Miałem jedno które padło po 3 godzinach, wymieniłem na następne i do dzisiaj działa 😉
   Nigdy nie wiadomo a koszt był 29zl/serwo 😉

 2. Jak zrobić przełącznik “reverse”? Jak i gdzie go podłączyć?
  Czy to chodzi o ten przełącznik co jest w oryginalnej aparaturze jako “dla leworęcznych”?

  1. Na górze aparatury pod tym takim łukiem jest przełącznik reverse

   1. W WL12428 tego przełącznika reverse nigdzie nie ma. Jak go zrobić? Jakas instrukcja? Kupiłem serwo MM995 działa mimo pójścia dymu z płytki za pierwszym razem ale właśnie w odwrotna stronę. Podłączenie przewodów zasilania silnika odwrotnie biegunami skutkuje jak wyżej, silnik dojeżdża do pewnego momentu jest dźwięk biiiiip jakby o coś się zaparl i zaczyna dymic z ESC zaraz obok wtyczki. Jakas wskazówka!

    1. Jeśli nie ma przełącznika to w/g mnie trzeba zamienić skrajne końcówki potencjometru miejscami. To wg mojego pomyślunku powinno 🙂 zamienić kierunek pracy serwa. Albo podpatrzeć jak jest podłączony przełącznik w aparaturze z przełącznikiem 🙂

 3. Czy ten przełącznik reverse, to ten dla leworęcznych w oryginalnej aparaturze? On wystarczy?

 4. Szkoda, że nie piszą jaką ma parę w tych metalowych zębatkach. Podejrzewam, że około 2-3 ale… przydała by się ta podstawowa informacja. Napisałem do sprzedawcy. Ciekawe jaki będzie odzew.

 5. Czy ktoś zna parametry (szybkość,moc) tego oryginalnego plastikowego serwa z rtr ?

 6. A jak to zrobić na odwrót tzn. mam sterowanie od samochodu firmy wltoys i jest mozliwosc podlaczenia serwa tylko 5 kablowego a mam kilka trzy kablowych czy wystarczy usunąć elketronikę z serwa 3 kablowego ?

  1. W wltoys serwo 5 kabelkowe ma ciut inaczej podłączone kable ale zasada działania bediee ta sama

 7. Witajcie,
  mam problem z podłączeniem przewodów do silnika i potencjometra. Nie posiadam na chwilę obecną miernika napięcia. Ze schematu i zdjęcia powyżej wynika że zasilanie silnika to dwie różne pary kolorów przewodów. Natomiast podłączenie potencjometra to kolejne 3 przewody. Jakie kolory w końcu zasilają silnik a które kolory w które miejsca potencjometra należy wlutować?
  Ktoś poratuje fotkami z wewnątrz serva?
  Pozdrawiam

 8. Witam w desert eagle 3 tj fy03 jesdt to serwo standardowe czy mini serwo?
  czy tower pro MG 90s bedzie pasowało w zamian za standardowe ??

  pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *