Jakiś czas temu zacząłem się rozglądać za kolejnym modelem. Długo szukałem i czytałem różne fora i opinie. Postanowiłem, że tym razem model będzie w mniejszej skali. Wybór padł na skalę 1:16 lub 1:18. W tej skali jest parę ciekawych modeli. Pierwszym z nich był model WLToys A959 oraz A959-B. Drugim był Remo Hobby w skali 1:16. Jako że lubię sam składać modele, ponieważ mam przy tym kupę frajdy i poznaję za razem ich budowę, wybór padł na Remo. Remo w odróżnieniu do WLToys posiada w swojej ofercie dwa modele w wersji KIT. WLtoys niestety nie ma takiej oferty (a może po prostu nie znalazłem). Pierwszy z nich to model Remo Sort Course a drugi to Desert Buggy, zwany potocznie S-Maxx, który na pierwszy rzut oka wygląda jak mały Traxxas X-Maxx. Wybór padł na S-Maxxa, ponieważ jest wyższy niż SC i ma większe koła, a co za tym idzie, będzie lepiej jeździł w terenie. Model zamówiłem w wersji KIT na banggood i po 2 tygodniach dojechał do mnie. Można również kupić Remo w wersji RTR i tutaj mamy aż 3 modele do wyboru:

Jako ciekawostka, wersje RTR posiadają wodoodporny odbiornik zintegrowany ze szczotkowym regulatorem obrotów (duży plus że wodoodporny) oraz ten regulator posiada wejście na serwo 3 kablowe (seryjnie jest serwo 5 kablowe ale to kolejny duży plus – szkoda że w Feiyue nie ma takiego regulatora).

Jak już wspomniałem, zamówiłem wersję KIT, do której musiałem zamówić również elektronikę. Nie chciałem zamawiać RTR, ponieważ wolę sam dobierać sobie elektronikę do modelu, a przygoda z Feiyue mnie nauczyła, że jeśli jest KIT, to tylko KIT. Zacząłem szukać co by też podpasowało do tego modelu i wybór był następujący:

Tutaj uwaga. W wersji RTR Remo posiada silnik szczotkowy 390 (odpowiednik bezszczotkowy to 28xx lub mniejszy 24xx), który posiada wał 2mm. Silnik który ja zamówiłem posiada wał 3,175mm. Atak dołączony do zestawu posiada otwór montażowy 2,3mm. Jeśli ktoś, tak jak ja chce silnik 2838, to będzie musiał albo rozwiercić atak na 3,2mm albo zamówić atak o module 32DP 13T, 15T lub 17T. Większe się nie zmieszczą, ponieważ płyta mocująca silnik ma ustawienie tylko pod te 3 ataki. Jeśli ktoś nie chce się bawić w rozwiercanie ataku dołączonego do zestawu, to należy zakupić taki oto zestaw silnik 2435+ESC 25A, który to posiada wałek 2mm i nie będzie trzeba nic przerabiać. Mój atak rozwiercił mi znajomy i pasuje idealnie.

Poniżej przedstawiam film z unboxingu.

Model udało mi się poskładać w całość. Niestety, okazało się, że brakuje w moim KIT 2 linek trzymających C-huby oraz 2 śrub montażowych. Na szczęście udało mi się to dorobić, używając pręta gwintowanego M3 oraz końcówek popychaczy i po problemie. Oczywiście zgłosiłem to na banggood i brakujące części już do mnie lecą. Model wykonany jest bardzo dobrze. Zaskoczyła mnie jakość użytego materiału. Plastik jest miękki i elastyczny. Dzięki temu, ewentualny dzwon nie powinien spowodować jego pęknięcia. Niestety amortyzatory nie są olejowe, ale myślę, że uda mi się je uszczelnić i zalać olejem. Dyferencjały są metalowe, a to bardzo duży plus. Model po złożeniu prezentuje się tak:

Jak pewnie zauważyliście, na zdjęciach widać pakiet LiPo 4200mah 2s 60C. Tak dokładnie. Pasuje idealnie po zastosowaniu dłuższego rzepu.

Na takim pakiecie, model przy skręceniu mocy na aparaturze Austar na 30% jeździ bardzo lekko i delikatnie. Model powinien jeździć około godzinki, a to bardzo dużo zabawy. Po przestawieniu mocy na 60%, model robi się agresywny ale da się go kontrolować. Natomiast po przestawieniu gazu na 100% wstępuje w niego istny szatan. Dostaje takiego kopa, że na początku nie mogłem go utrzymać, żeby jechał na wprost (żyroskop pewnie bardzo by się przydał – Radiolink jak znalazł). W najbliższym czasie postaram się nagrać film z jazdy na dużym parkingu i zobaczycie sobie, jak ten model jest szybki. A wierzcie mi, że jest szybszy niż moje Feiyue na silniki 2800KV i pakiecie 2S. Na koniec podaję link do instrukcji modelu oraz link do części zamiennych, które możemy bez problemu kupić. A tutaj pokaz modelu po złożeniu oraz jak jeździ 🙂

 

 

9 thoughts on “Remo Hobby – mała rakieta w skali 1:16

 1. Witam,

  Czy do tego modelu da się zamontować sterowanie z żyroskopem (takie jak dla feiyue?)

  1. Oczywiście. Po prostu dajesz inną aparaturę albo sam odbiornik jeśli masz już aparaturę z Feiyue. Masz wtedy dwa odbiorniki i jedną aparaturę. Od paru dni mam nową aparaturę Flysky GT5 która też ma żyroskop i jest znacznie lepsza od Radiolink a kosztuje tyle samo 🙂

   1. Po prostu nie byłem pewien czy rozmiarowo będzie pasować. A co do Flysky GT5, to gdzie ją można nabyć w cenie Radiolinka? Na bangood jest o ponad 120 złotych droższa niż Radiolinka.

 2. Witam,
  W filmie o tym modelu mówiłeś, że powinien się tam zmieścić silnik 2845. Jest sens zamawiać taki zamiast 2838? Jeżeli tak, to jaki wartość KV będzie optymalna dla tego modelu?

  1. Jeśli 2845 to bralbym 2600-2800KV ale 2838 3600KV jest wystarczający do tego modelu 🙂

 3. Dodam kilka uwag od początkującego amatora który zdecydował się na montaż silnika 2838 w tym modelu:
  – potrzebne będą śrubki M3x8 do przymocowania silnika do płyty mocującej (nie ma ich w zestawie)
  – trzeba będzie rozwiercić lekko otwory w płycie mocującej, bo do standardowych nie wejdzie śruba M3
  – jeżeli użyje się takich śrubek: https://images.homedepot-static.com/productImages/8909f610-a92c-4275-84c5-2c855f574a7e/svn/socket-head-cap-screws-844468-64_400_compressed.jpg to nie ma szans aby zamknąć plastikową obudowę nad zębatkami (śruba blokuje otwór do przykręcenia śruby)
  – atak 32DP 13T mieści się na styk zarówno na długość (jest mniej niż mm od końca obudowy), jak i na obwodzie (jest mniej niż mm od śrubek którymi jest przykręcony silnik)
  – płyta mocująca silnik jest nie do dostania (tzn. jest tylko w rosyjskich sklepach), jak źle rozwiercisz otwory to nową kupisz tylko z silnikiem
  – po rozwierceniu otworów i zamontowaniu zębatki 32DP 13T okazuje się, że napęd chodzi trochę ciężko, a po dociśnięciu płyty mocującej jest jeszcze gorzej

  Ja się poddałem i zamawiam oryginalną bezszczotkę (jest w komplecie z płytą), a 2838 będzie na później.

  1. Można zrobić inaczej.
   Kupić silnik 2435 z wałkiem 2mm i nic nie trzeba rozwiercać i przerabiać.
   Aczkolwiek mi się udało rozwiercić.
   Śruby użyłem z łbem kulistym i nic mi nie haczy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *