Poradnik – sprzęgło i skrzynia biegów Feiyue – medium gearbox – aktualizacja 24.11.2016r

Mam już mojego Feiyue od 5 miesięcy. Poznałem już praktycznie całą jego budowę za wyjątkiem sprzęgła i skrzyni biegów (medium gearbox). Od jakiegoś czasu zauważyłem, iż bardzo często przy ruszaniu słychać trzaski w skrzyni biegów i nie zawsze model ruszał od razu. Trzaski pochodzą ze sprzęgła, które ma za zadanie przekazywanie momentu obrotowego z silnika do skrzyni biegów. W przypadku napotkania oporu, sprzęgło śliza się zabezpieczając napęd przed jego uszkodzeniem. U mnie ślizganie sprzęgła zaczęło się pojawiać praktycznie przy każdym ruszaniu bez względu na rodzaj nawierzchni. Model przestał działać prawidłowo. Zaczęło mnie to bardzo denerwować, bo przy kręceniu materiałów wideo, musiałem czasem kilka razy kręcić to samo, aż wyjdzie bez szarpnięć.

Postanowiłem więc rozebrać sprzęgło i skrzynię biegów i zajrzeć do środka co się dzieje. 

Do wykonania całej operacji potrzebne będą klucz płaski rozmiar 7 oraz klucz imbusowy rozmiar 2 i 2,5.

Feiyue inside

Żeby się w ogóle dobrać do skrzyni biegów oraz sprzęgła, należy zdemontować kilka elementów modelu. Na początku polecam odkręcić koła. Ja ich nie odkręciłem i powiem szczerze, że przeszkadzały mi cały czas, także polecam je odkręcić.

Po odkręceniu kół, zdemontowałem górną część siodła silnika oraz pokrywę skrzyni biegów. Następnie odkręciłem przednie amortyzatory i element łączący siodło silnika ze skrzynią przedniego dyferencjału. Cały czas używałem imbusa 2,5.

Feiyue inside

Odkręciłem przedni i tylny wał napędowy, przy użyciu imbusa rozmiar 2. Po odłączeniu wałów od skrzyni biegów zabrałem się do odkręcenia skrzyni od podwozia. Obróciłem model do górny nogami i odkręciłem śruby zaznaczone na czerwono:

Feiyue inside

Po odkręceniu śrub wyjąłem skrzynię biegów:

Feiyue inside

Jak widać, pod skrzynią zebrało się bardzo dużo brudu.

Feiyue inside

Oczywiście wyczyściłem wszystko i zająłem się rozbieraniem skrzyni biegów. Najpierw zdemontowałem siodło ze skrzyni biegów, ponieważ są one połączone ze sobą trzema śrubami, a bez tego nie mogłem się dostać do środka:

Feiyue medium gearbox

Feiyue medium gearbox

W tym momencie stacja naprawcza okazała się bezcenna:

Feiyue medium gearbox cluth

Do jednego z mocowań wału włożyłem klucz imbusowy aby zablokować skrzynię podczas odkręcania nakrętki sprzęgła. Gdybym tego nie zrobił, nie odkręciłbym nakrętki regulującej siłę docisku sprzęgła.

Feiyue medium gearbox cluth

Po zablokowaniu skrzyni jedną ręką przytrzymałem skrzynię, a drugą zacząłem odkręcać nakrętkę przy pomocy klucza 7. Po odkręceniu nakrętki dociskowej zdjąłem sprężynę dociskową oraz podkładkę pod sprężynę – uwaga nie zgubcie jej. Mogłem otworzyć skrzynię biegów:

Feiyue medium gearbox cluth

Skrzynia biegów jest łożyskowana – bardzo dobrze. Po otwarciu skrzyni wyjąłem sprzęgło i rozebrałem je na czynniki pierwsze:

Feiyue medium gearbox cluth

Co się okazało? Czerwona tarcza sprzęgła była cała mokra. Dlaczego? Dlatego, że przy wymianie silnika na bezszczotkowy wlałem sobie do skrzyni kilka kropel oleju silnikowego. To był duży błąd, ponieważ z czasem cały olej został wchłonięty przez tą tarczę, która szczerze powiedziawszy nie wiem z czego jest wykonana. Jest to chyba kawałek jakiegoś miękkiego materiału, oklejonego z dwóch stron jakąś taśmą lub czymś innym. Tarcza ta wchłonęła cały olej i zrobiła się śliska. Nie pozostało mi nic innego jak wysuszyć tarczę. Ponadto przeszlifowałem ją dodatkowo papierem ściernym z obu stron, aby wystąpiło tarcie pomiędzy tarczą sprzęgła a kołem zębatym z metalowym dociskiem. Czerwona tarcza znajduje się pomiędzy tymi dwoma kołami jak na zdjęciu powyżej. W momencie bardzo dużego oporu sprzęgło zaczyna się ślizgać i nie przekazuje momentu obrotowego z dużego koła po prawej, na małe koło po lewej. Małe koło po lewej podaje nam moment obrotowy na wały napędowe. U mnie z uwagi na fakt, iż tarcza była morka i śliska, sprzęgło się ślizgało praktycznie przy każdym ruszaniu, dlatego pamiętajcie żeby nie lać do skrzyni żadnego oleju!!!

Sprawdziłem sobie jeszcze stan kół w skrzyni biegów. Wszystko jest ok. Nie pozostało mi nic innego jak złożyć wszystko do kupy i zrobić test 🙂

Pierwszy przejazd nie wypadł za dobrze, ponieważ sprzęgło nadal się ślizgało – ciągle było słychać trzaski ze skrzyni biegów. Co zrobiłem? Dokręciłem nakrętkę regulującą docisk sprzęgła, bo prawdopodobnie za słabo ją przykręciłem. Najlepiej zrobić to tak:

Feiyue gearbox

Wkładamy śrubokręt w przegub tylnego wału żeby go zablokować i kluczem 7 dokręcamy nakrętkę sprzęgła, która zwiększa nam docisk. Po dokręceniu nakrętki przyszedł czas na kolejny test, tym razem na dworze.

Efekt??

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

REWELACJA.

Zero ślizgania się sprzęgła. Zrobiłem kilka prób na różnej nawierzchni i model rusza jak rakieta. Moc jest przekazywana w taki sposób na koła, że wszystkie cztery koła zaczęły się kręcić (muszę to napisać) jak pojebane w miejscu. Przy okazji model przestał podnosić przednie prawe koło do przodu i równo rusza. A polecam również przeszlifowanie płaskiej, metalowej części koła zębatego, które jest dociskane do tarczy sprzęgła. Powinno to jeszcze bardziej poprawić pracę sprzęgła.

Pamiętać jednak należy, że zbyt mocne dokręcenie sprzęgła powoduje nam szybsze zużywanie się kół skrzyni biegów oraz dyferencjałów.

Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony elektem końcowym. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego poradnika znikną Wasze ewentualne problemy z ruszaniem na bezszczotce w Waszych Feiyue.

.

AKTUALIZACJA 24.11.2016r.

.

Do Feiyue można śmiało zastosować zębatki o module 48P. Sam używam obecnie 15T 48P z HPI i pasuje idealnie. Niezbędna jest jednak modyfikacja skrzyni biegów ale jest bardzo prosta – każdy sam może ją zrobić. Trzeba wyciąć trochę większy otwór od strony siodła, jeśli chcemy zastosować taką małą zębatkę 15T. Wystarczy zeskrobać ostrym nożem plastik i gotowe. Film co prawda po angielsku ale myślę że to nie problem:

.

AKTUALIZACJA 30.12.2016r.

.

Od jakiegoś czasu posiadam nowe sprzęgło oraz nowe tarcze sprzęgła. Oto filmik, który dawno nagrałem, a zapomniałem wstawić 🙂