Zamówiłem sobie do mojego Feiyue zestaw oświetlenia dachowego. Długo szukałem który wybrać i padło na Austar.
Ze względu na swoje wymiary, zestaw ten jest generalnie dedykowany do modeli CC01, D90, SCX10. Jak się okazało, pasuje do Feiyue. Instalacja przebiegła ekspresowo. Nic nie trzeba przykręcać. wystarczy odkręcić jedną boczną śrubę stelaża i zakładamy światła na dach, następnie dokręcamy śrubę i stelazż trzyma się idealnie.
Światła te posiadają kilka trybów świecenia. Podpina się je standardowo do odbiornika w wolny kanał. W moim Feiyue mam R4EH-G, który zakupiłem wraz z aparaturą. Podłączyłem światła i testujemy. Na początku wszystko ok. Światła działały bez zarzutu. Tryby przełączać można przyciskiem, który znajduje się z tyłu. Pierwsza jazda i pojawił się problem. Okazało się, że podczas ruszania lub skręcania światła same zmieniają tryb i nie trzymają wybranego. Dało mi to do myślenia dlaczego tak się dzieje. Szybka konsultacja z Noname i przyczyna znaleziona. Okazało się, że wbudowany BEC w odbiorniku jest 1A. Ponadto posiada tylko 1 kondensator stabilizujący pracę i ewentualne zakłócenia. Właśnie zakłócenia powodowały niekontrolowane zmiany pracy świateł i samoistne ich przełączanie. Na szczęście niedawno zakupiłem sobie dodatkowego BECa z banggood, który posiada 3A oraz zworkę do zmiany napięcia 5 lub 6V – link do BECa. Podłączyłem sobie tegoż dodatkowego BECa do wtyczki balansera z pakietu. Dzięki temu uzyskałem dodatkowe 3A, które mogłem wykorzystać do zasilania. BEC ustawiłem zworką na 5V.
Ale to nie wszystko. Żeby światła prawidłowo mogły działać, musiałem zrobić jeszcze jedną rzecz. Światła posiadają trójżyłowy przewód, zakończony wtykiem Futaba. Standardowo jeden to plus, drugi to minus, trzeci to przewód sygnału. Kolory przewodów: kolory brązowy -, czerwony +, żółty to sygnał. Wypiąłem z wtyczki + i – i podpiąłem je bezpośrednio do zewnętrznego BECa. Natomiast żółty przewód sygnałowy pozostał we wtyczce, którą z kolei wpiąłem do 3 kanału odbiornika. Dlaczego? Dlatego żeby można było sterować światłami. Zasilanie świateł pochodzi z zewnętrznego BECa a sygnał z odbiornika. Dzięki takiemu rozwiązaniu, możliwe jest sterowanie z aparatury światłami. Ustawiłem sobie na przycisku obok czułości żyroskopu sterowanie. Jeśli ktoś ma taką aparaturę jak ja, należy wejść w menu, pozycja 16. AUX i ustawić na kanale 3 lub 4 – zależnie gdzie mamy światła wpięte – SV (TACK).Takie podłączenie świateł usunęło problem z niekontrolowanym ich działaniem i teraz bez problemu można ustawić konkretny tryb pracy świateł. Ponadto, światła dachowe można włączyć i wyłączyć bez uruchamiania modelu, ponieważ BEC wpięty jest w balanser i omija włącznik modelu. Podejrzewam, że gdyby BEC w ESC był mocniejszy, nie byłaby potrzeba instalowania dodatkowego BECa. Na koniec krótki film instruktażowy: