Od jakiegoś czasu mocno wkręciłem się w trial. Nie miałem przyjemności brania udziału w żadnych zawodach tego typu, ale sama precyzyjna jazda modelem, który bardzo przypomina prawdziwy model samochodu terenowego daje kupę frajdy. Zapisałem się do kilku grup trialowych w Polsce na FB oraz na forum rc-trial. Ale do czego zmierzam. Chciałem przedstawić najtańszy zestaw do rozpoczęcia przygody z trialem. Nie będzie to żaden Axial, Traxxas, MST, Vaterra czy tym podobne. Będzie to model HG, a właściwie KIT do samodzielnego złożenia. Taka tania trialówka, myślę że na początek jak ktoś nie chce lub nie ma 1000zł i więcej będzie do dobra propozycja. Całość bez pakietu i karoserii daje nam kwotę około 465zł, zależnie od kursu dolara. Myślę, że będzie do dobry zestaw na początek. Dodatkowo, mój kolega posiada takie dwa modele właśnie na takim podwoziu i bardzo je sobie chwali. Oczywiście model ma przerobiony, ale jako baza lub poznanie myślę że będzie ok.

Po kolei:

1. KIT HG do samodzielnego złożenia
2. ESC szczotkowe 60A
3. Serwo 15kg
4. Silnik szczotkowy 540
5. Aparatura 2 kanałowa 2.4Ghz
6. Odbiornik 3 kanałowy

Od razu mówię, że nie będzie to model, który pokona każdą górkę i każdą przeszkodę, utopi się po dach w błocie a następnie wyjedzie. Takie modele niestety wymagają doinwestowania, kupę pracy oraz doświadczenia. Sam mam Land Rovera Discovery na podwozio MST CMX i co chwila coś w nim dłubię, bo znam jego mocne i słabe strony. Ale mam przy tym kupę frajdy, a chyba to jest najważniejsze 🙂 Sam ponad rok temu, w maju 2016 zaczynałem od zabawki za 120zł, która się pod 3 dniach popsuła. Ale nie poddałem się i mam mega przyjemność z tego.

4 thoughts on “Najtańszy zestaw na rozpoczęcie przygody z trialem

 1. Nieźle. Ja na razie męczę Feiyue FY-02 😉

  https://youtu.be/RkRpp4ZE9Ak

  Elektronikę z tej listy może kupię, bo moja z RTR pewnie wkrótce się spali. Chyba nie ma zabezpieczenia przed przegrzaniem bo ESC i silnik potrafią się nagrzać masakrycznie, a model dalej jedzie 😀

  1. To jest tak. ESC ma zabezpieczenie przed przegrzaniem ale mi nie udało się jeszcze jej przegrzać. Aktualnie mam bezszczotkę z silnikiem 2800KV.

   Taka jazda jak na Twoim filmie silnikiem szczotkowym 390 powoduje przegrzewanie się silnika – on nie lubi takich wolnych obrotów bo nie ma chłodzenia.
   Proponuję albo przerobić na silnik 540 35T jak chcesz się wspinać, albo kupić bezszczotkę sensorowaną, ale to już duży wydatek. Ten model nie nadaje się niestety do wspinaczki – to typowy Rock Racer, czyli do szybkiej jazdy po delikatnych kamieniach, szutrach itp 🙂

 2. Hej mam pytanie. Jestem kompletnie nowy i zielony w sprawach rc dopiero chce zaczac. Czy taki zestaw jest trudny do zlozenia? Oraz gdzie moge dostac odbiornik 3 kanalowy i jaki gdyz link nie dziala. Jakie przedmioty trzeba jeszcze dokupic aby pojazd dzialal? A takze czy moglbys polecic jakas tania karoserie?

  1. Zobacz nowy wpis o budowaniu modelu dla syna. Aparaturę polecam Dumborc x6

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *