Pewnie każdy zastanawiał się po zakupie jeżdżącej zabawki RC, czy możliwa jest jej modyfikacja. Ja też się nad tym zastanawiałem. Na początek należy się zastanowić, co tak na prawdę siedzi w takiej jeżdżącej zabawce.

Każda jeżdżąca zabawka żeby jeździć musi posiadać silnik. Żeby silnik mógł pracować, potrzebne jest zasilanie. Żeby silnik nie pracował cały czas tylko na nasze polecenie, potrzebny jest regulator obrotów ESC. Żeby regulator obrotów wiedział, kiedy ma włączyć silnik, potrzebny jest impuls pochodzący z odbiornika. A z kolei żeby odbiornik zadziałał potrzebny jest nadajnik. Na koniec, żeby zabawka skręcała, potrzebne jest serwo skrętu, które podłączone jest do odbiornika, który otrzymuje sygnał z nadajnika czyli pilota. Upraszczając, każda zabawka posiada:

  1. silnik
  2. regulator obrotów
  3. odbiornik
  4. serwo skrętu
  5. pilot
  6. baterie lub pakiet

W jaki sposób można przerobić zabawkę w powiedzmy pół model RC?Pokażę to na przykładzie Taiyo Ford Ranger z 1985r. Na początek wymontowałem całą oryginalną elektronikę, która i tak już nie działała. Po wyczyszczeniu środka oraz zrobieniu miejsca, zabrałem się za instalację nowej elektroniki. Jako że miałem luźną elektronikę z Feiyue zainstalowałem ją w środku Forda:

Najpierw przygotowałem mocowanie serwa skrętu:

Taiyo Ford Ranger 4x4

Następnie zainstalowałem odbiornik z regulatorem obrotów:

Taiyo Ford Ranger 4x4

Na koniec pozostało ułożenie całości w środku, podłączenie silnika (silnik został oryginalny) oraz podpięcie pakietu.

Taiyo Ford Ranger 4x4
Taiyo Ford Ranger 4×4

Nadajnik oczywiście również pochodzi od Feiyue.

Podliczmy:

  • pakiet 7,4V 1500mah – 45zł – można użyć innego, tańszego byle miał 7,4V bo tyle ESC obsługuje
  • odbiornik+ESC – 41zł
  • serwo – 35zł
  • nadajnik – 77zł
  • jako opcja silnik szczotkowy klasy 390 i tutaj kilka opcji np. z zębatką – 27zł, bez zębatki oryginalny z Feiyue – 39zł, praktycznie każdy klasy 390.
  • SUMA – około 200zł bez silnika.

Ktoś zapyta, no dobra ale po co przerabiać zabawkę? Ano po to, że zainstalowanie ww. elektroniki pozwoli nam na dłuższą zabawę. Są to normalne modelarskie podzespoły elektroniczne, które nie zepsują się po 5 razach użycia zabawki. Dodam jeszcze, że jest to przykładowa modyfikacja, i każdy tak na prawdę może sobie samemu poszukać innych podzespołów i samemu coś wymyślić.

Ja na dzień dzisiejszy przerobiłem 2 takie zabawki, mianowicie Land Bustera i Taiyuo Ford Ranger i powiem szczerze, że różnica jest kolosalna przed tym co było, a co jest teraz. Land Bustera przerobiłem dlatego, że po pierwszym dniu zabawy po prostu spaliła się oryginalna elektronika. Pomimo wymiany na nowy egzemplarz, po paru dniach historia się powtórzyła. Nie wiem czy miałem pecha czy po prostu Land Buster już taki jest. Na dzień dzisiejszy, po zainstalowaniu elektroniki z Feiyue, Land Buster dostał drugie życie i działa do dnia dzisiejszego bez żadnego problemu.

Na koniec krótki film jak Ford sobie radzi – szczerze najmniejszy a najwięcej frajdy mi sprawia – jest na sprzedaż na olx jakby ktoś był zainteresowany 🙂

4 thoughts on “Modyfikacje zabawek RC

  1. Witam. Może doradzi pan coś jak można przerobić Ugo moster model 9115 . Najbardziej wkurza mnie pilot ( transmiter) . Pozdrawiam Łukasz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *