Land Buster – aktualizacja 10.10.2016r

Jak już pisałem na wstępie jest to model mojego 6-cio letniego syna. W dobie tabletów i smartfonów postanowiłem zainteresować go czymś innym. Jako że mój syn jak każdy chyba chłopak jest pasjonatem samochodów różnego rodzaju i nawet na festynie rodzinnym zamiast wybrać sobie jakąś konkretną rzecz, lub słodycz wybrał samochód po 2 zł, stwierdziłem że tak dalej być nie może. Chłopak musi mieć auto na pilota. Padło na Land Bustera po wielu godzinach spędzonych na youtube. Zabawka nie była droga i zapowiadała się na początku bardzo obiecująco – koszt około 150zł z przesyłką z allegro. Od razu zakupiłem do niej większy akumulator 2200 mah, ponieważ seryjne 800 mah pozwalało jedynie na około 8-10 minut jazdy. Jak się później okazało, zakup ten nie był dobrym pomysłem, ponieważ akumulator ten zwany potocznie pakietem, był za mocny do tego modelu. Spaliła się elektronika dwukrotnie i trzeba było coś wymyślić, żeby zabawka nadawała się do użytku. Po krótkim namyśle wpadłem na pomysł, aby spróbować przełożyć elektronikę z mojego Feiyue do Land Bustera. Cała oryginalna elektronika poszła w odstawkę, a jej miejsce zajęła elektronika z Feiyue:

img_20160924_204814270

img_20160924_204855943

Jak się okazało, elektronika z Feiyue dała się bardzo łatwo zainstalować w Land Busterze. Jedynym problemem był silnik i zębatka atakująca (tak na prawdę powinno się używać nazwy koło zębate zdawcze). Oryginalna zębatka z Feiyue była niestety za duża i nie pasowała. Zębatka atakująca z zębatką odbiorczą (koło zębate odbiorcze) schodziły się tak ciasno, że silnik nie chciał w ogóle ruszyć. Pojawił się pierwszy problem. Zacząłem namiętnie szukać w sklepach modelarskich przez internet zębatki o mniejszej średnicy która by pasowała. Niestety jak na złość taki rozmiar okazał się dość nietypowy. Okazało się bowiem, że żaden sklep nie posiada zębatki na wałek (shaft) 2,3mm. Na olx znalazłem jedną 14T, ale jak się później okazało jej średnica zewnętrzna była za mała i tym razem koła zębate nie schodziły się w ogóle. Autko nie jechało. Problem nie został rozwiązany. Postanowiłem zamówić zębatkę 15T od modelu Maverick ale z shaftem 3,17mm. Oprócz shafta pasowała idealnie, ale nie dało się jej prawidłowo założyć na wałek ze względu na różną średnicę. Zacząłem kombinować jak to zrobić żeby było dobrze i po wielu próbach i testach udało mi się rozwiązać problem.

img_20160924_211306471

Wolną przestrzeń wypełniłem plastikową słomką, która spisała się idealnie. Było to jednak rozwiązanie tymczasowe, ponieważ przy długiej jeździe silnik się nagrzewał a wraz z nim wałek, na którym osadzona była zębatka. Pod wpływem temperatury plastikowa słomka zaczynała się topić i w efekcie zębatka spadała z wałka. W tym miejscu możecie sobie zobaczyć jak model jeździł po takiej przeróbce:


Tutaj z kolei możesz zobaczyć jak Land Buster wygląda od środka:

Nie było to trudne. Dodam, że zestaw z filmu został sprzedany po 2 dniach od publikacji filmu na youtube co mnie bardzo zaskoczyło.

Zamówiłem 4 sztuki na gearbest.com w dwóch wersjach:

Udało mi się również znaleźć koła zębate na wałek 2,3mm na banggood.com również w dwóch wersjach:

Mam nadzieję, że któraś z nich będzie pasowała.

AKTUALIZACJA – 10.10.2016r.

 

Na dzień dzisiejszy mam już silniki do Land Bustera.

Niestety z 2 zamówionych typów tylko wersja druga tj. z zębatką pasuje idealnie.

Link do silnika pasującego w 100% – przetestowane.

A oto i obiecany materiał wideo z instalacji silnika:

A tutaj można zobaczyć jak autko się spisuje:

Wersja silników bez zębatki również pasuje. Niestety zębatki które zakupiłem u nas w Polsce mają za małą średnicę zewnętrzną i koła nie schodzą się prawidłowo. Przy lekkim wciśnięciu gazu moc jest przekazywana normalnie. Przy pełnym dodaniu gazu koło zębate z silnika przeskakuje po zębach koła odbiorczego i samochód nie ma pełnej mocy. Na dodatek można w ten sposób “zjechać” sobie zęby na obu kołach zębatych. Nie muszę chyba mówić czym to grozi w efekcie.

Zapraszam oczywiście wszystkich na mój kanał na youtube, gdzie znajdziecie mnóstwo filmów z moimi modelami w roli głównej 🙂