Jako że wiele osób ma problem z pakietami LiPo oraz z ich ładowaniem, postanowiłem wyciągnąć ten wpis na samą górę. 

Zastanawialiście się pewnie nie raz, ile trwa ładowanie akumulatora,  pakietu czy czegoś co magazynuje nam prąd? Sami możecie sobie obliczyć czas ładowania. Musicie tylko wiedzieć, jakiej pojemności jest dany nośnik oraz jaki prąd ładowania ma ładowarka, którą chcecie naładować.

Przedstawię Wam to na przykładzie pakietu litowo-jonowego, o pojemności 1500mah. Dlaczego akurat na takim? Dlatego, że praktycznie wszędzie właśnie, taki typ akumulatorów tj. litowo-jonowych jest najczęściej stosowany. Czy to laptop, czy komórka w 90% akumulator będzie litowo-jonowy.

Jak to obliczyć?

Jeśli już wiesz jakiej pojemności masz akumulator i ładowarkę, wystarczy prosty wzór:

Przykład 1:

 • należy podzielić pojemność akumulatora czyli 1500mah przez prąd ładowania 1A pomnożony przez 1000, w uproszeniu 1500 / [1 x 1000] = 1,5 x 60 minut = 90 minut – tyle czasu pakiet będzie się ładował, pod warunkiem że był rozładowany do zera, jeśli nie to krócej.

Przykład 2:

 • pakiet ma pojemność 1500mah, ładowarka ma prąd ładowania 850mA czyli – 1500 / [0,85 x 1000] = 1,76 x 60 minut = 105 minut

Uwaga – tutaj pojawiła się wcześniej nieścisłość z mojej strony.

Należy pamiętać, że pakiety litowo-jonowe oraz pakiety LiPo (litowo-polimerowe) można ładować maksymalnie prądem ładowania podanym przez producenta w C (dla pakietu 2000mah 1C=2A, dla pakietu 1800mah 1C=1,8A itd.)

Jeśli producent poda inny prąd ładowania, to można pakiet ładować wyższym prądem, np pakiet o pojemności 5000mah dla którego 1C=5A może być dla przykładu ładowany prądem 3C czyli 15A. Ale tylko w przypadku jeśli producent poda taką informację. W przeciwnym razie nie zalecam ładować pakietu prądem wyższym niż 1C.

Osobiście nie ładuję nigdy prądem maksymalnym i stosuję zasadę od wartości C odejmuję 100mah czyli np 2000mah ładuje prądem 1,9A. Nie zaleczy mi aż tak na czasie 😉

Jeśli użyjemy wyższego prądu ładowania niż podaje producent pakietu może nastąpić uszkodzenie pakietu. Jest to szczególnie ważne przy pakietach LiPo – litowo-polimerowe, które mogą się zapalić.

W przypadku pakietów niklowo-kadmowych lub niklowo-wodorowych jest trochę inaczej. Jeśli mamy ładowarkę mikroprocesorową, to ustawiamy pojemność pakietu/akumulatora i maksymalny prąd ładowania, którego wartość nie może być również wyższa od stosunku pojemności przez 1000.

Przykład 3:

 • Pakiet 3000mah o napięciu 9,6V ustawiamy prąd ładowania maksymalnie 3A i napięcie pakietu 9,6V

Tutaj również nie polecam użyć wyższego prądu ładowania niż 3A, ponieważ ja sobie tak uszkodziłem pakiet NiCd 800mah 9,6V z Land Bustera. Ustawiłem na ładowarce prąd ładowania 3A. Pakiet naładował się 7 minut ale już nigdy nie ruszył.

Pamiętajcie, im pakiet ma większą pojemność, tym wyższy prąd ładowania możemy ustawić pamiętając o powyższym wzorze. Jeżeli producent pakietu/akumulatora poda inne dopuszczalne wartości ładowania, to należy się trzymać zaleceń. Inaczej możemy uszkodzić nośnik.

Jeśli chodzi o modelarstwo, to pakiety Li-ion oraz LiPo posiadają dodatkową końcówkę, która służy do balansowania pakietu. Jest to o tyle ważne, żeby każda cela pakietu była tak samo naładowana jak pozostałe.

Przedstawię to na przykładzie ładowarki Redox Alpha V2 oraz pakiecie Li-ion 1500mah 7,4V, który jest pakietem dwucelowym czyli 2s.

Redox Alpha V2

Pakiet ten składa się z dwóch ogniw 18650 o napięciu 3,7V połączonych szeregowo. Połączenie szeregowe powoduje nam podwojenie napięcia ogniw, czyli:

 • 1s = 3,7V
 • 2s = 7,4V
 • 3s = 11,1V
 • 4s = 14,8V
 • 5s – 18,5V
 • 6s = 22,2V

Połączenie równoległe powoduje nam zsumowanie pojemności, czyli np. łącząc dwa pakiety 2s o pojemności 1500mah otrzymujemy pakiet 2s 7,4V o pojemności 3000mah.

Ja wyłącznie balansuje moje pakiety, których używam zarówno do Feiyue i Land Bustera. Na zdjęciach niżej pokażę, jak to należy zrobić prawidłowo:

 • wybieram program LiPo jak na zdjęciu niżej
Redox Alpha V2
Redox Alpha V2 – menu wyboru typu pakietu
 • wybieram typ ładowania – balansowanie pakietu
Redox Alpha V2
Redox Alpha V2 – menu wyboru typu ładowania/balansowania
 • wybieram prąd ładowania 1,4A oraz typ pakietu 7,4V 2s
Redox Alpha V2 - widok gniazd do balansowania pakietów od 2S do 6S
Redox Alpha V2 – widok gniazd do balansowania pakietów od 2S do 6S
 • podpinam balanser i wtyk T-Dean pakietu do ładowarki – nie da się pomylić gniazd balansera
Redox Alpha V2 - prawidłowe podłączenie pakietu do ładowarki
Redox Alpha V2 – prawidłowe podłączenie pakietu do ładowarki
 • włączam ładowanie
Redox Alpha V2 - ładowania z balansowaniem
Redox Alpha V2 – ładowania z balansowaniem
 • wciskając strzałkę w prawo na ładowarce można sprawdzić aktualny poziom naładowania cel.

 

 

Redox Alpha V2 - stan naładowania cel
Redox Alpha V2 – stan naładowania cel

 

UWAGA

Jeśli pakiety LiPo nie będą dłuższy czas użytkowane, należy je przechowywać w trybie STORAGE. Ustawiamy ładowarkę na program LiPo STORAGE, wybieramy ilość cel, podpinamy pakiet tak samo jak w przypadku programu LiPo balance. Ładowarka albo rozładuje pakiet do wartości 3,80V na celę (7,60V łącznie) albo naładuje, jeśli pakiet był rozładowany. Pakiet w tym trybie ma około 35% pojemności. Czyli jeśli mamy pakiet o pojemności 5000mah, to w trybie STORAGE będzie miał około 1750mAh. Ładując go z trybu STORAGE do 100%, wejdzie w niego około 3250mAh. Pamiętajcie również, że pakietów LiPo NIE WOLNO rozładowywać poniżej 3,40V na celę. Rozładowywanie LiPo poniżej 3,40V na celę, powoduje degradację cel i ich rozjeżdżanie. Na jednej z cel zacznie dużo szybciej spadać napięcie i grozi to spuchnięciem pakietu i utratą jego pojemności. A w efekcie końcowym, pakiet może się zapalić i mamy pożar w domu. W tym miejscu polecam zakup BUZZERA do pakietu oraz ustawienie na nim wartości 3,40V. W momencie jak napięcie na którejś z cel spadnie do wartości 3,40V, buzzer zacznie piszczeć. Zacznie również piszczeć znacznie wcześniej, ponieważ przy jeżdżeniu na pełnym gazie modelem, chwilowy spadek napięcia będzie znacznie większy i wartość V na celach może chwilowo spać poniżej 3,40V i buzzer zacznie piszczeć. Jeśli buzzer przestanie piszczeć, to znaczy że napięcie na celach stale nie spadło poniżej 3,40V. Jeśli będzie piszczał cały czas, należy wymienić pakiet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *