Zastanawiałeś się kiedykolwiek, czy warto kupić model RC bezpośrednio z Chin?
Ja owszem i mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu właśnie tak zrobisz.
Jeśli chcesz poznać budowę modelu to zapraszam tutaj.
Mój egzemplarz postanowiłem kupić jednak w Polsce i szczerze powiem, że to był błąd. Dlaczego? Zaraz to wytłumaczę na przykładzie mojego Feiyue FY-03 Desert Eagle.
Zacznę jednak od tego, dlaczego ja tak nie zrobiłem. Otóż chciałem mieć już swój wymarzony i wybrany model RC jak najszybciej w domu. Padło właśnie na Feiyue FY-03 Desert Eagle. Spodobała mi się jego sylwetka oraz to, że przypomina model Vaterra Twin Hammers, który jest baardzo drogi a jest rewelacyjny.
Generalnie firma Feiyue wzoruje się na istniejących modelach innych firm. W swojej ofercie obecnie ma 5 modeli:
- FY-01 Fighter, który przypomina Traxxas Slash
- FY-02 Extreme Surpass, który przypomina Traxxasa Telluride,
- FY-03 Desert Eagle, który przypomina Vaterra Twin Hammers,
- FY-04 Beach Bike,
- FY-05 XKing
Poszukiwania w naszym kraju rozpocząłem wpierw przez przeglądanie sklepów modelarskich. Niestety żaden z nich nie miał w ofercie tego konkretnego modelu. Co więcej, nawet nikt nie słyszał o tej marce. Zacząłem więc szukać na allegro i olx i znalazłem kilka egzemplarzy na sprzedaż. Wybrałem sobie kolor czerwony bo bardziej mi się podobał od zielonego. Złożyłem zamówienie, zapłaciłem 445zł i nie pozostało nic innego jak czekać na paczkę. Niestety…zamówiony egzemplarz okazał się ostatnim na magazynie. Do tego był uszkodzony. Sprzedawca zwrócił pieniądze i musiałem rozpocząć poszukiwania od nowa. Na olx był jeden egzemplarz ale po 550zł, gdzie z Chin można było go kupić za niecałe 400zł. Stwierdziłem że jednak dopłacę bo chciałem już mieć model w domu. Złożyłem ponownie zamówienie i następnego dnia model był u mnie w domu.
Po rozpakowaniu paczki euforii nie było końca. Model był cudownie wykonany, wszystko bardzo dobrze spasowane, żadnych luzów, nic nie puka, nic nie stuka jak to mają zwyczaj mawiać nasi krajowi handlarze samochodami. Zamontowałem pakiet do modelu, baterie do pilota i wio na dwór. Zachwytu nie było końca. W porównaniu do Land Bustera różnica była taka, jakby się przesiąść z Malucha do Mercedesa. Jako że wcześniej zakupiłem sobie ładowarkę mikroprocesorową Redox Alpha V2 żeby pakiety szybko ładować po około 15-20 minutach jazdy następowało około godzinne ładowanie pakietu. Na początku model spisywał się świetnie. Zapomniałem jeszcze dodać, że jest to wersja szczotkowa RTR z angielskiego Ready to Run, czyli po wyjęciu modelu z pudełka montujemy baterie do pilota i akumulator do modelu i można od razu jeździć. Nic więcej nie trzeba robić. Przykładowy filmik:
Model jak już wcześniej napisałem jest bardzo solidnie wykonany. Nie jest to żadna zabawka RC lecz prawdziwy model RC. Bardzo mi się spodobały lampy zainstalowane na dachu oraz na masce. Wart był wydanych pieniędzy i nie żałuję, że kupiłem akurat Feiyue zamiast np. Traxxasa, który był moim faworytem.
Im dłużej nim jeździłem, tym więcej zaczęło wychodzić nie tyle mankamentów co rzeczy którymi należało się zająć.
Zacząłem od amortyzatorów. Amortyzatory seryjne nie są olejowe. Co więcej nie da się ich napełnić olejem. Dlaczego jest to takie ważne? Dlatego, że przy gwałtownych nawrotach model ma tendencję do przewracania się i szczerze, jest to dość wkurzające po jakimś czasie. Na początku może i fajnie to wygląda jak model przy gwałtownym nawrocie robi obór o 360o, ale po czasie zaczyna być to irytujące. Do tego na nierównościach model bardzo podskakuje i ciężko jest utrzymać kierunek jazdy. Problem rozwiązuje wymiana amortyzatorów na olejowe. Można przerobić seryjne ale trzeba zastosować podzespoły z amortyzatorów Traxxasa. Uważam jednak, że gra nie jest warta świeczki i lepiej zamówić sobie amortyzatory albo już napełnione olejem, albo kupić takie, które będzie można samemu napełnić. Ja do mojego modelu do tyłu kupiłem takie a do przodu takie. Tylne mam obecnie zainstalowane i zalane olejem silikonowym Tornado 800 cSt:
Przednie na dzień dzisiejszy są w drodze i mam nadzieję, że nadejdą lada chwila.
Następną rzeczą jaką dodałem do modelu było oświetlenie LED:
A tu poradnik jak zrobić oświetlenie samemu 🙂
Kolejną rzeczą jaką wymieniłem w modelu były koła:
Zapraszam do obejrzenia filmu:
Jak już mówiłem na filmie, oprócz wymiany silnika potrzebny był jeszcze regulator obrotów dla silnik a bezszczotkowego, nowe serwo skrętu oraz koło zębate zdawcze. Bez tego sama wymiana silnika nic by nie dała, ponieważ oryginalna elektronika tj. regulator obrotów, serwo skrętu oraz koło zębate zdawcze nie byłby kompatybilne z nowym sinikiem bezszczotkowym.
Jeszcze chciałem poruszyć kwestię części zamiennych do tego modelu. Na dzień dzisiejszy nie znajdziemy ich w Polsce. Jakiekolwiek podzespoły, elementy zawieszenia, karoserii lub każda część jaka tylko jest możliwa do wymiany może być kupiona wyłącznie w Chinach. Ja osobiście musiałem już wymienić przednią prawą półoś napędową, tylny wał napędowy – aktualnie na metalowy ze względu na bezszczotkę oraz jeden mały element tylnego mocowania mostu (model mam od maja 2016 roku). Wszystko zamawiałem albo na gearbest.com, albo na banggood.com, albo na aliexpres.com, z tym że na aliexpres na dzień dzisiejszy już nie zamawiam w ogóle, ponieważ pozostałe dwa sklepy mają wszystkie niezbędne podzespoły w bardzo niskich cenach. Zostaje jedynie kwestia oczekiwania na dostarczenie zamówienia. Przeważnie czas oczekiwania zamyka się w 15 dniach kalendarzowych. Dla mnie nie stanowi to żadnego problemu.
Na koniec krótki filmik pokazowy wersji RTR przed modyfikacjami, na którym model uległ małej awarii 😉
Miał być koniec ale nie powiedziałem dlaczego model należało kupić w Chinach i odczekać około 15 dni. Nie chodzi tutaj wcale o pieniądze. No to w takim razie o co? A no o to, że ten konkretny model o którym czytasz można kupić w wersji KIT, czyli bez elektroniki w środku, do samodzielnego złożenia. I tu jest całe sedno.
Kupując ten model w wersji KIT sami możemy zdecydować co tak na prawdę będziemy mieli w środku. Mój egzemplarz jak już wspominałem wcześniej był kupiony w wersji szczotkowej RTR. Na początku fajna sprawa ale z czasem tak na prawdę czegoś zaczęło brakować i czułem niedosyt. Zacząłem więc przeglądać zagraniczne strony o tym modelu i znalazłem co można było zrobić od samego początku.
Należało kupić KIT plus elektronikę bezszczotkową czyli silnik z regulatorem obrotów ESC, koło zdawcze, serwo, aparaturę i odbiornik (ja wybrałem Radiolink do mojego). Suma sumarum daje nam kwotę takiego zaprezentowanego wyżej zestawu bezszczotkowego z wersją KIT około 420zł, w zależności od aktualnego kursu walut.
A teraz gwóźdź programu:
Zamawiając wersję KIT z banggood.com, mamy możliwość zakupu od razu dedykowanego zestawu bezszczotkowego do tego modelu. Za całość zapłacimy uwaga – około 420zł:
420zł za bezszczotkowy model w skali 1:12?? Tak, jest to możliwe. Jeśli zamówimy wszystko jak na zdjęciu powyżej. Na dodatek koło zębate zdawcze dostajemy gratis+podkładkę na śrubki również gratis.
Czy warto? Moim zdaniem za około 420zł za model bezszczotkowy w skali 1:12 warto – u nas taniej nie znajdziemy innego modelu bezszczotkowego w tej skali.
Do mojego Feiyue oprócz aparatury zamontowałem wszystko to, co banggood poleca i zobaczymy jak to będzie się spisywało. Jak wspominałem wcześniej, kupiłem sobie aparaturę Radiolink.
Zgodnie z obietnicą zamieszczam film z przejazdu modelem po zainstalowaniu odbiornika oraz aparatury.
Na moim kanale znajdziecie więcej filmów.
Apka ma mnóstwo ustawień i nie rozgryzłem jeszcze wszystkich. Wspomnę jedynie, że posiada żyroskop oraz ABS – tak dokładnie.
A jeszcze jedna bardzo ważna rzecz. Pamiętajcie, że pakiet 1500mah pozwala na jazdę max 20 minut. Konieczne jest posiadanie przynajmniej 2 pakietów żeby móc się nacieszyć jazdą. Do tego będzie również potrzebna ładowarka mikroprocesorowa, która naładuje nam pakiety w miarę szybko, żebyśmy nie musieli czekać całego dnia na ich naładowanie.
Ja kupiłem sobie na samym początku ładowarkę Redox Alpha V2 w sklepie rc-team.pl i spisuje się rewelacyjnie.
–
AKTUALIZACJA 4.12.2016r.
–
Mój egzemplarz przeszedł już sporo modyfikacji. Aktualnie będę w nim montował mocniejszy silnik bezszczotkowy, mianowicie bezszczotkowy, niesensorowany 2800KV. Zawieszenie również przeszło modyfikację. Z tyłu zainstalowałem metalowe podzespoły zawieszenia, jakie tylko były dostępne na banggood.
Posiadam również 3 komplety tylnych amortyzatorów o różnej długości, seryjne około 95mm, 110mm oraz krótkie z modelu Absima model AB1BL – oczywiście olejowe, na których model świetnie się spisuje. Obniżenie tyłu bardzo poprawiło stabilność:
Ponadto zamówiłem sobie koła zębate atakujące o różnej ilości zębów: 15T, 19T, 21T. Wszystkie o module 48P.
Wypatrujcie kolejnych modyfikacji 🙂
AKTUALIZACJA 13.05.2018
Sprzedałem moje Feiyue. Tak dokładnie. Aktualnie przesiadłem się na większy model, którym jest DHK Maximus w skali 1:8, który jest aktualnie dla mnie nr 1, jeśli chodzi o bashing 🙂