AKTUALIZACJA 2.10.2018

Dawno nie było żadnej aktualizacji wątku, a jest o czym pisać. Model dostał finalnie seryjne mosty MST MSA – link do wpisu, za które niestety sporo się wykosztowałem – polecam zakup wersji KIT – wyjdzie taniej za podwozie 🙂 Model dostał również seryjne amortyzatory, które zostały mi z modelu MST CFX, który trafił do znajomego. Ale była to jedyna rozsądna opcja, żeby model wyglądał jak należy. Wymyśliłem też mocowanie karoserii do podwozia –  z tyłu mocne magnesy a z przodu śruby wkładane w otwory żeby karoseria nie spadała podczas jazdy czy rolek. Zakupiłem również nowe felgi GMADE SR02:

Ale generalnie ostatnie prace wykonałem w ciągu ostatnich 2 tygodni. Model dostał wyciągarkę, która trafiła pod maskę:

Nie widać jej w ogóle, jedynie rolki na przednim zderzaku. 

A wyciągarka działa tak:

Wyciąłem również przednią i boczne szyby. Przednia szyba zrobiona jest z okładki od ofertówki, boczne są cały czas otwarte. Ostatnim etapem było założenie wnętrza, które zakupiłem sobie na banggood.

A generalnie to przygotowywałem model na start na zawodach rc-trial.pl w sezonie 2018, ale jakoś ani razu nie udało mi się pojechać. Za to wybieram się na zakończenie sezonu 2018 do Łodzi. Nawet kupiłem sobie skrzynię do transportowania modelu 🙂

 

BUDOWA

Niestety projekt crawler w wykonaniu Feiyue nie wypalił. Z uwagi na fakt, iż jego konstrukcja uniemożliwia przerobienie go na typowego crawlera, postanowiłem zająć się czymś innym. 

Co to będzie? Model scalowy na ramie MST CMX. Udało mi się kupić ramę z CMXa i na tej ramie mam zamiar postawić jakiś ładny model. Nie wiem jeszcze jaki, bo cały czas zastanawiam się nad budą, ale już zamówiłem do niego elektronikę, koła oraz amortyzatory. Niestety największy wydatek ciągle przede mną, ponieważ nie posiadam mostów, a te nie są tanie. Długo zastanawiałem się czy pakować do środka szczotkę czy bezszczotkę, ale po konsultacjach z ludźmi którzy mają takie cuda stwierdziłem, że szczotka wystarczy w zupełności. Jest tańsza a silnik nie boi się wody. Poza tym szczotka jest precyzyjniejsza przy jakiejś wspinaczce. Bezszczotki również takie są, ale koszty zakupu takiej bezszczotki są zdecydowanie wyższe.

Co takiego wybrałem? Oczywiście elektronikę oprócz aparatury zamówiłem na banggood:

  • silnik – padło na szczotkowy 540 35T – LINK
  • ESC – wodoodporny o natężeniu ciągłym 45A i 320A chwilowym, 5V 3A BEC z chłodzeniem – LINK
  • serwo – wodoodporne EMAX ES3005 12KG – LINK
  • koła – Feiyue – LINK
  • odbiornik – 4 kanałowy Radiolink R4EH-H bez żyroskopu – posiadam aparaturę Radiolink, która ma pamięć 10 modeli, więc wystarczyło zakupić odbiornik – LINK
  • amortyzatory z aliexpress typowo do crawlera – LINK

Muszę jeszcze zakupić pakiet oraz budę no i mosty, ale tutaj jeszcze się wstrzymam, ponieważ mosty chcę kupić używane z Axiala SCX10 – nie do zdarcia, a koszt nowych mnie przeraża.

Narazie tyle. Zamówione części są już w drodze. Mam nadzieję, że do końca roku dojdą, ponieważ wybrałem przesyłki rejestrowane, o czasie dostary do 12 dni roboczych.

.

AKTUALIZACJA 2.01.2017

.

Serwo, koła, silnik, kable, konektory oraz odbiornik dotarły. 

ESC i mosty w drodze.

Pakiet 4000mah zamówiony 🙂

Do tego kolejny model już w głowie mi się kręci ale nie powiem co to będzie 🙂

.

AKTUALIZACJA 9.01.2017

.

Aktualnie czekam na karoserię, mosty oraz amortyzatory.

Karoserię udało mi się zakupić na olx. Dzięki pomocy Jerrego, który zasypywał mnie różnymi informacjami oraz ogłoszeniami, udało się w końcu znaleźć coś, co będzie idealnie pasowało do tej ramy.

.

AKTUALIZACJA 10.01.2017

.

Buda dojechała:

.

AKTUALIZACJA 12.01.2017r

.

Aktualnie założyłem przednie reflektory z mojego Feiyue:

Land Rover Discovery III G4

.

AKTUALIZACJA 14.01.2017

.

Dalsze prace nad karoserią:

  • wykonałem tylne oświetlenie,
  • zainstalowałem dwa reflektory dachowe – oryginalne z maski Feiyue,
  • przymiarka “na sucho” kół do karoserii.

Land Rover Discovery 3 G4 Challenge

Land Rover Discovery 3 G4 Challenge

Land Rover Discovery 3 G4 Challenge

.

AKTUALIZACJA 16.01.2017

.

Nastąpiła duża istotna zmiana w podwozu. Mosty zostaną zastąpione od HSP Kulak, ponieważ te które zamówiłem na aliexpress mają szerokość pomiędzy HEXami 190mm. Szerokość karoserii którą zakupiłem w nadkolach wynosi 180mm. Po założeniu kół na mosty, koła będą wystawały z nadkoli a nie o to chodzi. Muszą być schowane w nadkolach, żeby model wyglądał naturalnie. Udało mi się kupić w dobrej cenie używanego HSP Kulaka, z którego wezmę mosty. Elektronika z Kulaka trafi do Land Bustera tj. ESC, serwo, aparatura 2.4Ghz oraz odbiornik. Serwo jest modelarskie, czyli posiada 3 przewody. ESC również jest normalne a nie jako Combo, czyli zintegrowane z odbiornikiem. Odbiornik kulaka jest 3 kanałowy, więc można spokojnie dołożyć oświetlenie na 3 kanał, a także w razie awarii nie będę musiał ściągać części z Chin. Znacznie skróci się czas naprawy. Mosty z aliexpress pójdą na sprzedaż. Elektronika z Land Bustera również, tylko muszę zaczekać na serwo 5 przewodowe.

.

AKTUALIZACJA 25.01.2017

.

Kulak dojechał już tydzień temu i poszedł w całości na części. Kilka fantów mi zostało i będę je wystawiał na sprzedaż.

Niezłą przeprawę miałem z mostami Kulaka. Podczas demontażu okazało się, że jedna ze śrub dociskowych na łączeniu wału z mostem, tzw. robaczek, ma zjechany gwint. Próbowałem ją rozwiercić lecz się nie udało. Na szczęście można było wymienić sam bevel shaft – tak się nazywa ten element łączący most z wałem napędowym.

Przy użyciu pręta M3 oraz rot endów Traxxasa 1942 wykonałem linki, tak aby uzyskać rozstaw osi 270mm. Ponadto musiałem wydłużyć jeden wał, żeby pasował pod większy rozstaw osi. W tym celu zakupiłem element Traxxas nr 1951 i przebudowałem seryjny jeden wał MST.

Nie obyło się bez problemów.

Pierwszym z nich było mocowanie amortyzatorów. Liczyłem na to, że amortyzatory będą na zewnątrz ramy. Niestety mosty Kulaka nie mają mocowania amortyzatorów w takim miejscu, aby amortyzatory można było zainstalować na zewnątrz ramy. Musiałem je przełożyć do środka. Pojawił się kolejny problem, mianowicie serwo nie mogło być na moście przednim, ponieważ podczas ruchu tylko jednego amortyzatora serwo haczyło o przeciwny amortyzator. Praca zawieszenia nie była możliwa. Musiałem wymyślić coś innego. Z kątownika wykonałem sobie mocowanie serwa i przykręciłem je do ramy z przodu. Ponadto wieże amortyzatorów połączyłem prętem M3 z przodu i z tyło, co znacznie zwiększyło sztywność ramy i ułatwiło zarazem mocowanie amortyzatorów. Linkę skrętu zrobiłem łamaną, dzięki temu przy maksymalnym dobiciu nie haczy o ramę. Poniżej galeria.

.

AKTUALIZACJA 28.01.2017r

.

Model jest gotowy w 90%. Póki co, elektronikę zainstalowałem z Kulaka. Daje radę ale ESC jest ewidentnie za słabe dla tej klasy silnika.

Zapraszam do obejrzenia dwóch filmów pokazowym.

.

AKTUALIZACJA 31.01.2017

.

Ponieważ model za bardzo się bujał przy jeździe po nierównościach, musiałem go usztywnić i utwardzić. Zalałem amortyzatory olejem 800CST oraz wykonałem z przodu panhard, który łączy ramę z przednim mostem na sztywno. Ponadto karoseria została zainstalowana na magnetycznie, co można sobie zobaczyć na zdjęciach.

A tutaj krótki filmik jak model jeździ po usztywnieniu

.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *